Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Sağlımıza Etkileri

Sanal Gerçeklik Gözlüklerinin Sağlımıza Etkileri

Sanal Gerçeklik gözlüğü almadan önce en fazla merak edilen konulardan biridir.Özellikle sorular şu yöndedir.Gözlere zararı var mıdır?Gözlerimizi bozar mı?Baş döndür mü?

Kullanıcıların bu tip sorularını elimizden geldiği kadarıyla cevaplamaya çalışacağız.Sanal gerçeklik çalışma sistemine baktığımız zaman iki adet 20-30 veya 40mm merceklerden oluşmaktadır. Bu mercekler sayesinde ekranı büyük ve geniş açıyla görürüz.Peki gözümüze ne gibi etkisi olur?Aslında sanal gerçeklik gözlükleri göz bozulması yapmaz.Fakat saatlerce ve kötü bir görüntü ile izlerseniz sizlere göz yorulması ve tembelliği yapar.Herşeyi tadında bırakmak lazım.Uzun süreli kullanımda göz yorulması ve sulanması yapabilir.

Sanal Gerçekliği kullanan kişilerin diğer karşılaştığı etkiler ise miğde bulantısı ve baş dönmesi.Bunun da birden farklı nedeni olabilir. İlk olarak uzun süre gözlüğü kullanmak,ikincisi ise yoğun ve hızlı grafikler olabilir.Bu etkiler %15’lik bir kısımda görülmekte.HTC Vive ve Oculus gibi kendi ekranı olan gözlüklerde ise bu biraz daha artabiliyor. Grafikler daha güçlendiği için sizlere bu etkiyi yapma olasılığı yüksek.Dediğimiz gibi uzun süreli kullanımda veya ilk olarak denediğinizde bu etkileri yaşarsınız.Daha sonra ise bir etki yaratmaz.Bu açıklamları kullanıcıların değerlendirmelerine göre yapmaktayız.Eğer farklı bir göz hastalığınız varsa lütfen göz doktorunuza danışarak kullanınız.

Yorum yapmayı unutmayınız Teşekkürler.

360SanalGerceklik

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close