Sanal GerçeklikSanal Gerçeklik HaberVr Haber

Sanal Gerçeklik başlığına KOKU maskesi piyasaya çıktı

FeelReal VR Kokusu Maskesi ile ilk Günde Crowdfunding Hedefini Geçti

Sanal gerçeklik ile gerçek dünyayı sanal dünya’ya taşındı.Peki bu teknoloji ile daha neler yapabiliriz ki? Gerçek dünya’da yapamadığımız şeyleri sanal dünya’da yapabiliyoruz. Örneğin, oturduğumuz yerden farklı bir ülkeye gidip gezebiliyoruz veya eğlence parklarına gitmeden oturduğumuz yerden adrenalini yaşayabiliyoruz.

“Peki daha ne kadar ileri gidebilir ?” sorusuna sanal gerçeklik başlığı ile entegreli bir koku maskesi piyasaya çıktı desek nasıl olur?  GDC 2015’e geri döndüğümüzde, burun deliklerinize ve haptiklerinize yüzünüze bol miktarda koku getirmeyi vaat eden VR kulaklıkları için GDO 2015’te başlıklar oluştururken Feelreal maske prototipine bir göz atmış olabilirsiniz  . Feelreal, kampanya Salı günü başlatılmasının ilk saatinde finansman hedefine ulaştığından, gerçek olmaya daha büyük bir adım atıyor.Nasıl çalıştığına gelecek olursak ,FeelReal VR’ın piyasaya sürdüğü bu maske sanal gerçeklik gözlüğünün alt kısmına monte edilebiliyor.Sanal gerçeklik içinde hangi ortamda bulunuyorsanız o ortamdaki dikkat çeken kokuları burnunuza hissettirebiliyor.

Ancak şirket, farklı 255 kokulardan oluşan bir vitrin oluşturmayı planlıyor, böylece kullanıcılar istedikleri gibi karıştırıp eşleştirebiliyor, hepsi de Kiev merkezli parfümcü, olfaktolog ve parfüm eleştirmeni Bogdan Zubchenko tarafından tasarlandı .

Örneğin sanal gerçeklik ile ilgili bir doğa videosu izliyorsunuz.Deniz kokusu veya orada bulunan çiçeklerin kokusu burnunuza hissettirebiliyor.

Oyun ve film atmosferini doğru şekilde simüle eden farklı kokular seçtik. Feelreal kokular teneffüs etmek güvenlidir ve gıda endüstrisinde kullanılan benzer şeyler,”Kendi web sitesinde bulabilirsiniz.

Ünite ayrıca su sisi için ultrasonik bir iyonizasyon sistemi, ısı hissi için mikro ısıtıcılar, rüzgar için mikro soğutucular ve titreşim için haptik motorlar içeren birkaç haptik cihazı içerir.

Feelreal, Oculus Rift, HTC Vive, PSVR, Oculus Go ve Gear VR cihazlarına uyması için tasarlanmıştır ve Bluetooth veya WiFi ile kulaklığa bağlanır. Beyaz, gri ve siyah renkte olan ünite, kolay çıkarmaya ve kokuyu değiştirmeye olanak sağlayan manyetik yuvalar aracılığıyla VR kulaklıklara takılır. Dahili batarya dört saatlik batarya ömrü vaat ediyor.


Şirket, maskrimin çeşitli özelliklerini vurgulayan Skyrim VR ,  Beat Sabre  ve Death Horizon gibi oyunların yanı sıra Feelreal Dreams adlı deneyimler kataloğunun reklamını da yapıyor  . Şirket ayrıca, kullanıcıların Feelreal oynatıcıyla 360 video izleyebileceklerini ve desteklenen videoları deneyimleyebileceklerini söylüyor.

Kickstarter’ın ne zaman geleceği konusunda tam bir haber yok, ancak erken evlat edinenler şimdi şirketin web sitesinde güncellemeler için kayıt olabilir ve şirketin kitle fonlaması kampanyası yayına girdiğinde “önemli bir erken kuş indirimi” dediği şeyi alabilir (güncellemeye bakın) .

Orijinal Makale (26 Aralık 2018) : Feelreal, şirketin yanmış lastik, barut kokusu, lavanta ve nane gibi kokular üreten, dokuz ayrı aroma kapsülü tutan, değiştirilebilen kartuşları tutan “koku jeneratörü” dediği şeyi içerir.

Güncelleme (11 Nisan 2019) : Feelreal, 9 Nisan’da Kickstarter’da başlatıldığında koku / haptik VR kulaklık maskesini fonlamak için 20.000 $ istedi. Bir saat içinde, kampanya resmi olarak finanse edildi ve ardından ilk gün içindeki hedefini neredeyse dört katına çıkardı.

Bu yazının yazıldığı sırada, kampanya yaklaşık 89.000 dolar tutuyor; Bu, ürün tasarımı ve teslimatı için gereken fonlar açısından pek bir şey değildir, ancak şirketin Ağustos 2019’da destekçilerine teslim edebileceğinden emindir.

Kampanya 10 Mayıs’ta sonuçlanacak. Henüz bir genişleme hedefi açıklanmadı, bu yüzden sıradakileri bekleyip görmemiz gerekecek. 10’luk paket başına 50 dolara satılan birkaç ücretsiz koku modülü kötü bir başlangıç ​​olmazdı. Kickstarter’ı ilan eden orijinal makale aşağıdadır:

 

Kaynak : www.roadtovr.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı