Sanal Gerçeklik 2016 Sektör Raporu

Sanal gerçeklik artık hayatımıza tam anlamıyla girmiş oldu.Oculus Rift,Samsung Gear VR ve HTC Vive’ın son kullanıcılara ulaşmasıyla birlikte tüketiciler artık kendinleri deneme şansını daha da artırdı.Fakat bu sanal gerçeklik pazarında kimin hakim olacağı,rekabetin nasıl olacağı gibi sorular ve cevapları zihinlerde belirgin olmaya başladı.Superdata’nın yeni araştırması VR pazarına genel bir bakış açısı sundu.Ve merakla beklenen soruları cevaplamayı hedefliyor.

market1

Yukarıdaki grafikte donanım ve yazılım temelinde önümüzdeki 4 yılda ki dünya çapında elde edilecek gelirlerin miktarına ilişkin tahmini gösteriyor.PC,konsol ve mobil cihazların da dahil olduğu araştırmaya göre yatırımcılar,VR alanındaki endüstriden para kazanmayı hedefliyor.Böylelikle bu alandaki yatırımlar bu yıl 2.8 milyar dolara ulaşırken 2012’den bu yana harcanan toplam para ise 8.8 milyar doları buluyor.Fakat bu rapora göre 1983 yılında dijital oyun piyasasında yaşanana benzer bir çöküş doğurabileceği belirtiliyor.VR’a olan ilginini azalabileceğini düşünüyorlar.

Sanal gerçeklik pazarının en büyüğü kimin olacağı ve bu pazarda başarılı olmak için neler yapılması gerektiği de hala soru işareti.

Raporlara göre,donanım satışlarının tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar sebebiyle kısıtlı olduğu düşünülürse,cevap bekleyen soru olarak,piyasada hangi marka cihazların hangi miktarlarda bulunacağı meselesi.Sony PlayStation VR’ı bazı perakende mağazalarda satışa sunarak (Oculus ve HTC Vive yanlızca kendi internet siteleri üzerinden satın alınabiliyor)perakende satıcılarla ilişkilerini geliştirerek,aynı zaman piyasada ki sürdürdükleri sınırlı sayıdaki ürünle pazardaki talebi ölçerek,yılın son çeyreği için üretmeleri gerekmekte olan ürün sayısını da belirlemiyor hedefliyorlar.

market2

Yukardaki raporlarda cihazlar belirlendikten sonra,içerikleri tüketecek olan kişilerin kimler olacağı tartışma konusu.Superdata’nın raporuna göre

*6 milyon Amerikalı bu yıl içerisinde PlayStation VR almayı düşündüğü belirtirken,aynı dönemde Oculus Rift almayı düşündüğünü söyleyenlerin sayısı 5 milyon,HTC Vive almayı düşünenlerin sayısı ise 2 milyon.

Fakat raporlarda şu anki üretim adetleriyle PC segmentindeki tüm talepleri karşılamanın mümkün olmayacağı da belirtilmiştir.

*Diğer bir rapora göre ise Amerikalıların %28 Playstation VR’ı duyduğunu söylemiş,Oculus Rift’ i duyduğunu söyleyenlerin oranı ise %22,Samsung Gear VR ise %21 ve HTC Vive’ı %5.

Amerikalıların çoğu VR’ın tam olarak ne olduğu bilmiyor. Rapora göre:

* Amerikalıların %52’si VR cihazı almayı düşünmüyor veya VR’ın ne olduğunu bilmiyor.

* Kesinlikle bir VR cihazı alacağını söyleyenlerin oranı sadece %16

* %26’lık bir kesim cihazların çok pahalı olduğunu düşünüyor.

* %49’u ise hiçbir VR markasını duymadığını belirtmiştir.

KAYNAK:OYUNGEZER

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close