Sanal Gerçekliğe Uyumlu Telefon Modelleri

Sanal Gerçekliğe Uyumlu Telefon Modelleri

Sanal gerçekliğe merak duyan kişilerin en çok sordukları sorulardan bir tanesi.

Telefonum sanal gerçekliğe uyumlum mu? Hangi telefon modelleri sanal gerçeklik ile uyumlu? Telefon alırken sanal gerçekliğe uygun olarak nelere dikkat etmeliyim? Ekran genişliği ne kadar olmalı? Adroid mi IOS mu yoksa Windows mu uyumlu?
Yukarıdaki soruların cevaplarını sizlere sunacağız. Bildiğiniz üzere hemen hemen her yerde satılmaya başlayan sanal gerçeklik gözlüklerini almadan önce dikkat etmemiz gereken bazı durumlar var. Bunlardan ilk olanı uyumlu olup olmaması.

Öncelikle her telefon sanal gerçekliğe uyumlu değil.Sanal gerçeğinin mantığına dayalı olarak telefonlarda kullanılan donanımsal olarak bulunan GYROSCOPE olmalıdır.Peki GYROSCOPE nedir?,

Gyroscope telefonun yön tayinini yapan veya sağa sola aşağıya yukarıya oynattığınız zaman onu algılayan bir çeşit hareket sensöürdür.Sanal gerçeklikle olan bağlantısı ise sanal gerçeklik teknolojisinin 360 derecelik bir bakış açısı sunduğu için siz telefonu sağa sola doğru veya aşağı yukarı doğru hareket ettirdiğinizde bunu algılayacak olan gyroscope sensörünün bulunması gerekmektedir.360sanalgerceklik

Peki hangi telefonlarda bulunur bu Gyroscope?2016 model telefon aldım bunda kesinlikle vardır demeyin çünkü çoğu 2016 model telefonlarda yok bu özellik. Sizlere her telefon markasını ve modelini saymam burada biraz zaman alır.Yeni bir telefon alacaksanız eğer almadan önce satın aldığınız yere mutlaka sorun.

Kullandığınız telefonda bu özellik var mı yok mu diye merak ediyorsanız ise basit bir yöntem önericem.Youtube ‘a 360 vr videos yazın ve herhangi bir video yu açın.Eğer telefonun sağa sola çevirdiğinizde video da sağa sola dönüyorsa o zaman uyumlu demektir. Eğer dönmüyorsa ve elinizle videoyu sağa sola döndürüyorsanız uyumsuz demektedir.Tabi bunları yapmadan önce Youtube’nuzu güncel mi diye kontrol edin.

Ekran genişliği ne kadar olmalı sorusuna ise 4 ile 6 İNC arası ekran genişliğine sahip olması gerekmektedir. Ekran boyutu 6 INC ne kadar yakın olursa o kadar iyi görüntü alırsınız.

Android mi IOS mu Windows mu diye soruyorsanız Android ve IOS ta çalıştığını gördük.Fakat Windows Phone’lar için ne kadar iyi olur onun deneyimini yaşayamadık.

360SANALGERCEKLİK

360SanalGerceklikİlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close