Samsung Gear VR

Samsung sanal gerçeklik gözlüğünün öncüsü olan Oculus firması ile iş birliği yaparak,Samsung Gear VR satışa çıkarmış durumda. Peki Samsung Gear VR nedir ve bize neler sunuyor?
Samsung Gear VR nedir? Ne işe yarar?
Öncelikle Samsung Gear VR gözlüğünün bir aksesuar konseptinde olduğunu söyleyelim.Çünkü akıllı telefonunuz olmadan bir işe yaramıyor. Tüm içerikler akıllı telefonunuzda oynatılıyor. Kontroller ise gözlük üzerinden sağlanıyor. Oculus Rift veya PlayStation VR gibi kendi donanımı ve sensörleri olan üst seviye sanal gerçeklik gözlükleri gibi değil.
Samsung Gear VR için üç farklı model mevcut. İlk nesil Gear VR modeli Galaxy Note 4 için geliştirilmişti ve başka bir model ile uyumlu değildi. İkinci nesil Gear VR ise Galaxy S6 ve S6 Edge modelleri ile uyumlu. Gear VR Innovator’s Edition olarak da bilinen ve ülkemizde satışa sunulan model bu.
Üçüncü model ise yine Gear VR adını taşıyor. Samsung sadece yapı numarası tarafında farklılaştığı için isim olarak Gear VR ürünlerini ayırmak biraz zor. Bu üçüncü model Galaxy S6, S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus ve Galaxy Note 5 ile uyumlu. Daha ucuz bir fiyata sahip olan gözlük gelecek yılın ilk aylarında ülkemizde olacak.
Bu telefonların 2560×1440 piksel çözünürlükteki ekranı gözlüğe takılınca ikiye bölünüyor ve ortaya 720p çözünürlüğünde iki ekran çıkıyor. İçerikler bu iki ekrana dağıtılarak yansıtılıyor ve böylece kullanıcı kendini sanal bir ortamın içerisinde buluyor. Sanal gerçeklik donanımı zorlayan bir konu olduğu için Samsung sadece amiral gemi modelleri ile listeyi kısıtlı tutmuş.
Samsung Gear VR neler sunuyor?
Google CardBoard gibi 10$ seviyesinde örnekler varken Gear VR neden pahalı diye sorabilirsiniz. Oculus ile ortaklığın bunda büyük payı varken, tasarım ve malzeme kalitesi de fiyatı belirleyici unsur oluyor. Ayrıca gözlükte dokunmatik panel, yakınlaştırma tekerleği, ses butonları, jiroskop, akselerometre, buğu önleyici fan ve ışık sensörü bulunuyor. Samsung gözlüğünü kontrol açısından oldukça zengin tutmuş. Ayrıca harici microUSB portu ile akıllı telefonunuzu da şarj edebiliyorsunuz.
Samsung Gear VR ne tür içerikler barındırıyor?
Gear VR cihazının uyumlu olduğu akıllı telefonlarda Oculus uygulaması bulunuyor ve buradan Oculus’un sağladığı arayüze ulaşılıyor. Arayüzde çeşitli ön yüklü uygulamalar ve bir de uygulama mağazası bulunuyor.
Samsung Gear VR için pek çok oyun ve uygulama geliştirildi. Bunların çoğunda Oculus imzası var. Herobound: First Steps, Temple Run VR, Ikarus gibi oyunların yanında Netflix, Oculus 360 Tours gibi içerik uygulamaları yer alıyor. Bunların hepsine Oculus uygulaması üzerinden erişebiliyorsunuz.
Gözlük üzerinde oyun oynamak biraz zorlayıcı olabiliyor. Bazı oyunlar kafa hareketlerinizi algılayarak buna göre ilerleme sağlıyor ancak bir Bluetooth kontrolcüsü edinmek en iyisi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Ayrıca Kontrol et

Close
Close