Oculus Rift Fiyat ve Özellikleri,Nasıl Satın Alınır?

Oculus Rift Nedir?Fiyatı Nedir?Özellikleri Nelerdir?Nereden Satın Alınır?

360sanalgerceklik olarak amacımız sanal gerçeklik hakkında ki tüm gelişmeleri sizlere yakından sunmak ve incelemek.Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü daha önce ki yazımızda da incelemiştik.Bu yazımızda biraz daha detaylandırmak istedik.Sanal gerçekliğin popüler olmasını sağlayan tamamen Oculus firmasıdır.

Oculus Rift Nedir? Oculus Rift Fiyat ve Özellikleri, Oculus Rift Türkiye’de Nereden Satın Alınır?

images

Oculus Rift Nedir?

Oculus Rift,bir sanal gerçeklik gözlüğü modelidir.Oculus Vr firması tarafından üretilmiş bir modeldir.Palmer Luckey tarafından kurulan firma,Facebook Kurucusu Mark Zuckerbeg’in ilgisini çekti ve 2 Milyar Dolar gibi bir yatırım yaptı.

Oculus Rift Özellikleri

Şunu belirtmek isterim ki Oculus Rift’i tek başına (sadece gözlük olarak) kullanamıyorsunuz.Oculus Rift’i kullanabilmeniz için donanım olarak güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var.

Oculus Rift’i kullanmak için min. NVIDIA GTX 970 / AMD R9 290 yada daha yüksek bir model ekran kartı bulunduran bir bilgisayara ihtiyacınız var.Gelişmiş bir ekran kartının yanı sıra,Inten I5-4590 yada daha gelişmiş işlemci,min. 8gb ram,HDMI video çıkışı,3 adet USB 3.0 port ve buna bağlı olarak ek olarak 1 adet USB 2.0 port gerekiyor.İşletim sistemi olarak ise Windows 7 64 bit ve üzeri bir sistem gerek.Şuan Mac işletim sistemlerini desteklemiyor.Fakat çalışmaların ilerde olabileceğini belirtiyorlar.

Bilgisayarınızın Oculus Rift sistem gereksinimleri konusunda hazır olup olmadığını kontrol etmeniz için bir yazılım bulunuyor.Bunun için Oculus’un sitesinde yer alan linke tıklamanız yeterli.

oculus-rift-preorer-2016-01-06-01

Oculus Rift Bağlantı Kablosu
Bilgisayardan gelen video görüntüsü Oculus Rift’e 3MT’lik bir HDMI kablosu ile iletiliyor.
Oculus gözlük gelişmiş video animasyonlarını bilgisayara bağlanan 3MT lik bir kablo ile alıyor. Gözlük üzerinde entegre bir şekilde 3D ses deneyimi sağlayan kulaklık bulunuyor. Oculus Rift gözlük çözünürlüğü toplamda 2160 x 1200 gibi yüksek bir değer ile rakiplerini eliyor.

Oculus Kontrol Kolları

Oculus Rift ile oyun oynarken bir oyun kontrolcüsüne (geleneksel terim oyun koluna diyelim) ihtiyacınız var. Bu durumda Oculus size iki seçenek sunuyor. Bunlardan birisi Microsoft XBox One kontrol kolu. Gözlüğü satın aldığınızda kutu içerisinden de XBox One kontrol kolu çıkıyor. Ancak Oculus tarafından geliştirilmiş bir diğer kontrol mekanizması daha var. Oculus Touch adı verilen bu mekanizma da iki adet kontrol kolu bulunuyor. Sağ ve sol elinize bu kolları alarak oyun tecrübesini daha derinden yaşıyorsunuz.

Oculus Rift Pozisyon İzleyici

Oculus Rift Pozisyon İzleyici 3 boyutlu uzaydaki konumunuzu belirler.
Oculus Rift Pozisyon İzleyici (positional tracker ) 3 boyutlu uzayda konumunuzu izler. Masaüstü küçük bir mikrofona benzeyen cihazı, gözlüğü bağladığınız bilgisayara yakın bir yere vücudunuzu görecek şekilde konumlandırmanız gerekiyor. Cİhaz gözlüğün kutusunda standart olarak geliyor.

Oculus gözlük te bulunan kızılötesi ledler sayesinde pozisyon izleyici gözlük kafa hareketlerini algılıyor. Bu ledler hem gözlüğün ön kısmında hemde arka kısmında bulunuyor böylece 360 derecelik tecrübe yaşamanız sağlanıyor.

Xbox ile Uyumluluk

Yukarıda da belirttiğim gibi Oculus Gözlük ile birlikte Xbox One oyun kolu geliyor. Microsoft Xbox One için geliştirilmiş bazı 2 boyutlu oyunların Oculus Rift Sanal Gerçeklik Gözlüğü’nde 3 boyutlu ayarlar ile oynanabileceğini açıkladı. Buradan şunu anlıyoruz, 2 boyutlu bir xbox oyununu dev bir sinema ekranında oynadığınızı düşünün.

Oculus Rift Fiyat
Oculus Rift, Oculus.Com sitesinden 599$ değer ile satılıyor.Fakat Oculus DK2 alacaksanız 949$ dan başlıyor.

Ancak şu an için yalnızca belli başlı ülkelere kargo yapılabiliyor. (Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, İspanya, İsveç ve Tayvan)

Her müşteri yalnızca 1 adet almak kaydı ile ürünü bugün sipariş verirseniz, Ağustos 2016 itibari ile kargo yapılabileceği belirtiliyor. Amazon’dan ürün satın aldığınızda gümrük sıkıntısı olmayan bir ülkede yaşıyor iseniz, Ağustos’a kadar beklemeden Oculus Rift Satın alabilir siniz.

Oculus Rift Türkiye’de Satılıyor Mu?

Şu an için yasal yollar ile Türkiye’de Oculus Rift satın almak mümkün değil. Oculus Rift Türkiye’de, gittigidiyor, sahibinden gibi siteler de bazı kullanıcılar tarafından satılıyor. Ancak kullanıcılar bunun için şimdiden uçuk rakamlar yazmış durumdalar.

Yurtdışın da Oculus Rift satın aldığınız da 1730 TL öderken, Türkiye’de 4500-5000 TL bandında ödeme yapmanız gerekiyor. (yaklaşık 2.5 katı fazla) Bence bu kadar absürt bir fiyat farkının söz konusu olduğu durumda Türkiye’de Oculus Rift satın almak hiç mantıklı değil.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Ayrıca Kontrol et

Close
Close