HTC Vive Fiyat ve Özellikleri Nasıl Satın Alınır?

HTC Vive Fiyat ve Özellikleri Nasıl Satın Alınır?

HTC Vive Nedir?Özellikleri Nelerdir?HTC Vive Fiyatı Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Bu araştırmamızda sizlere,Htc’nin Valve firması ile ortak geliştirdiği sanal gerçeklik gözlüğü Htc Vive incelemesini tüm yönleriyle ele alacağız.Özellikle fiziksel vücut hareketlerini takip etmesi ile ön plana çıkan HTC Vive,üst segment sanal gerçeklik gözlükleri arasında yer alıyor.

Htc Vive fiyatı şuanlık için 799$HTC Vive Nedir?

Htc Vive, Htc firmasının, Valve firmasının bir kolu SteamVR firması ile ortak geliştirdiği bir sanal gerçeklik gözlüğüdür.
Gözlüğü ilk olarak 2015 Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtımı yapıldı.Htc Vive özellikleri bakımından, Google Cardboard ve Samsung Gear Vr’dan çok daha üstündür.Playstation Vr’dan az üstün ve Oculus Rift’e kesinlikle rakip bir gözlüktür.


HTC Vive Özellikleri

Gözlüğün Özelliklerini inceleyecek olursak,en büyük avantajı vücut hareketlerinizi de sanal dünya ya entegre ediyor olmasıdır.Yani bir oyun oynarken yan yatınca oyunda da yan yatırıyorsunuz,eğilince oyunda da eğiliyorsunuz,zıplayınca oyunda da zıplıyorsunuz.Tabi bunu nasıl entegre ediyor;HTC Vive oda köşelerine yerleştirilen baz istasyonları sayesinde gerçekleşiyor.
Htc Vive sistem gereksinimleri olarak minimum aşağıdaki özellikleri içeren bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor.

Ekran Kartı: Minimum: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 yada daha üst modeller
İşlemci: Minimum Intel i5-4590 / AMD FX 8350 yada daha üst modeller
RAM: 4GB ve üzeri
Video Çıkışı: HDMI 1.4
USB Çıkışı: 1 adet USB 2.0 yada USB 3.0
İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 yada daha üst bir Windows Sürümü

Htc Vive bilgisayarınıza 3 adet kablo ile bağlanmaktadır.Htc Vive çözünürlük olarak 2160*1200 pixel sunuyor.Bu da göz başına 1080*1200 pixel çözünürlük anlamına gelmektedir.Ayrıca 90hz’lik bir yenileme hızı sunuyor. (Oculus Rift 90 Hz,Playstation Vr 120 Hz )

Htc Vive, gözlük üzerinde ve yanlarında bulunan cırtcırtlı bantlar ile kafanızı üstten ve yanlardan sarıyor. Ayrıca, Htc Vive ağırlık olarak Oculus Rift ve Playstation Vr’dan ağır. Ancak gözlüğe adapte olduğunuzda bu ağırlığı hissetmeyeceğiniz aşikar.

Htc Vive Nasıl Çalışıyor?

HTc Vive’ı kullanmak için öncelikle gözlüğü kullanacağınız odanın köşelerine baz istasyonlarını yerleştirmeniz gerekiyor.Gözlüğü bilgisayara bağladıktan sonra oldukça kolay bir kurulum ile gerekli yazılımları kuruyorsunuz.

Baz istasyonları güç kabloları içermekte.Ancak veri transferini wireless ağ üzerinden yapmaktadır.Bu da extradan kablo karışıklığını önlemektedir.

Htc Vive baz istasyonları 15 metrekare sınırları içerisindeki tüm hareketlerinizi algılayabiliyor.Burada dezavantaj sağlayan birşey var.O da gözlüğü kullanırken oyun oynadığınızı düşünün.Oyunda yürümeniz hatta birşey almak için kolunuzu hareket etmeniz gerekecek.Bu durumda etrafınızdaki nesnelere yada eşyalara çarpabilirsiniz.


Chaperone Mode

Kapsama alanı dışına çıkarken açık mavi bir ekran belirerek, sanal dünya ile gerçek dünya birleştiriliyor. Böylece duvara vurmanıza engel olunmuş oluyor.

Yani oyun oynadığınızı düşünün, odada yürüdünüz duvara çok yaklaştınız otomatik olarak oyundaki ekran transparan bir hal alarak gözlükteki ekranda odayı görüyorsunuz böylece duvara yaklaştığınızı anlıyorsunuz. Htc Vive bunu, gözlük önüne yerleştirilmiş kamera yardımı ile yapıyor.

product-family-steamlogo

HTC Vive Fiyat

Htc Vive fiyat olarak 799 dolarlık (Yaklaşık 2400tl) bir etikete sahip. Htc Vive Türkiye‘de henüz satışa sunulmadı.

MSI, DELL, HP gibi firmalar Htc Vive destekleyen bilgisayarları piyasaya sürmeye başladı. Htc Vive’ın kendi sitesinde önerdiği bilgisayarları buradan görüntüleyebilirsiniz. (Vive Optimized Pc) Bu bilgisayarların fiyatları da 1000 dolar civarında. (yaklaşık 3000 tl)

Hem Htc Vive gözlük hemde ona uyumlu bir bilgisayar almak istediğinizde (monitör hariç) 1800 $ gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor. (800 dolar gözlük, 1000 dolar bilgisayar) Buda yaklaşık 5400 TL gibi bir bedel demek oluyor.

vivepre-16-980x654
HTC Vive Satın Al

Öncelikle Htc Vive 29 Şubat 2016 tarihi itibari ile ön siparişe sunuldu ve ön siparişler 15 dakika gibi kısa bir sürede tükendi. Şubat’ta sipariş edilen gözlükler Nisan ayı itibari ile kullanıcılara kargolanmaya başladı.

Htc Vive Türkiye‘de resmi olarak satışa sunulmadı. Htc Vive satın almak için aşağıdaki ülkelerden birisinde yaşıyor olmanız gerekiyor.

Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, İspanya, İngiltere, Avusturya, Norveç, İsveç, İsviçre, Filandiya, Amerika Birleşik Devletleri
Htc Vive Türkiye’de sahibinden.com gibi sitelerde satılıyor. Ancak Türkiye’de resmi olarak satılmadığı için absürt fiyatlara site üzerinden satışa çıkarılmış.

360SanalGerceklikİlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close