EliteHTC ViveHTC Vive CosmosPlaySanal GerçeklikSanal Gerçeklik GözlükleriSanal Gerçeklik HaberVr HaberXR

HTC, Üç Yeni Vive Cosmos Kulaklık Setini Tanıttı: Elite, Play ve XR

HTC geçtiğimiz aylarda tanıttığı üç yeni sanal gerçeklik setini sizlerle paylaşıyoruz.

HTC, Üç Yeni Vive Cosmos Kulaklık Setini Tanıttı: Elite, Play ve XR

HTC geçtiğimiz günlerde, Vive Cosmos VR kulaklığının üç yeni çeşidini tanıttı. Orijinal Cosmos’a katılmak Cosmos Elite, Cosmos Play ve Cosmos XR’dir. Kulaklığın dört çeşidi, çeşitli müşteri çıkarlarını kapsamayı amaçlamaktadır.

2019 yılından bu yana HTC yeni yeni müşterilere ve biraz daha profesyonel kitleye hitap etmek için Cosmos gözlük tipinin üç yeni çeşidi bizlere sunmuş oldu.Özelliklerine baktığımız zaman ise her Cosmos kulaklık orijinali ile aynı temeli kullanır.Bunları incelediğimiz zaman  da aynı flip-up kafa montaj tasarımı, fresnel lensler ve donanım IPD ayarına sahip 1.440 × 1.700 LCD ekranlar olabilir. Ancak varyantlar farklı sunmak için kulaklığın değiştirilebilir. Ön yüz plakası farklı olabilir. Tüm bunları anlamanıza yardımcı olmak için, önce daha fazla ayrıntı içeren kısa bir özeti aşağıda paylaştık.

 • Vive Cosmos Oyunu – 500 $
  • Giriş seviyesi
  • İçten dışa izleme (4 kamera)
  • Cosmos kontrolörleri
 • Vive Cosmos – 700 dolar
  • Orta kademe
  • İçten dışa izleme (6 kamera)
  • Cosmos kontrolörleri
 • Vive Cosmos Elite – 900 dolar
  • Üst düzey
  • SteamVR İzleme (iki baz istasyonu içerir)
   • İçten dışa izleme özelliği, ayrı satılan Cosmos denetleyicilerini gerektirir
  • Vive değnek kontrolörleri
 • Vive Cosmos XR – Habersiz fiyat
  • Doğrudan geçişli AR için geliştirici kiti
  • İçten dışa izleme (4 kamera + 2 HQ geçişli kamera)
  • Cosmos kontrolörleri

Vive Cosmos Play

Resim Kaynağı : HTC
Cosmos Play’ e baktığımız zaman HTC’nin içten dışa izleme için dört kameraya ve orijinal Cosmos ile aynı denetleyicilere sahip giriş seviyesi bulunmaktadır. Fotoğraflardan Play’in entegre ses içermeyeceği, bunun yerine kullanıcıların kendi kulaklıklarını takmaları için 3,5 mm kulaklık girişi sağlandığı görüyoruz.

Orijinal Cosmos’tan (altı kameraya sahip) daha az izleme kapsama alanına sahip olan HTC, Cosmos Play’i sıradan VR deneyimleri için ideal olarak konumlandırıyor. Şirket ayrıca kulaklığı VR’ye bir giriş noktası olarak adlandırıyor, çünkü kullanıcılar gelecekte diğer Cosmos varyantlarından gelen koruyucu çerçevelerle yükseltmeyi seçebilirler.

HTC, çıkış tarihi henüz açıklanmadı, ancak Cosmos Play’i 500 ABD Doları karşılığında sunmayı planlıyor.

Vive Cosmos

Resim Kaynağı : HTC

Bu Ekim ayında piyasaya sürülen orijinal Cosmos; ön yüzü, Oyun içi (toplam altı için) içten dışa izleme kapsamını (özellikle daha dikey kapsama alanı) artıran iki ek kamera ekler ve başlattığı aynı denetleyicileri kullanmaya devam eder.

HTC, Cosmos’u lansmanında belirlediği aynı 700 $ fiyat noktasında sunmaya devam edecek.

Cosmos ön yüz plakası (iki ekstra kamera ile) 2. çeyrekte 200 $ karşılığında ayrı bir aksesuar olarak satışa sunulacak; diğer Cosmos varyantlarından herhangi birine yapışabilir.

Vive Cosmos Elite

Resim Kaynağı : HTC

Vive Cosmos Elite doğrudan meraklı kitleye yöneliktir ve bir SteamVR İzleme ön kaplamasıyla donatılmıştır ve iki Vive değnek denetleyicisi ve iki izleme baz istasyonu içerir.

SteamVR İzleme, orijinal Vive’da kullanılanla aynı izleme teknolojisidir. Harici baz istasyonlarının çalışmasını gerektirse de, SteamVR İzleme, hassaslığı ve doğruluğu için bir VR standardı altın standardı olarak kabul edilir, bu da izleme donanımını odalarına monte etmeyi düşünmeyen VR meraklıları için çekici bir seçimdir.

Resim Kaynağı : HTC

Bununla birlikte, pek çok meraklının aklına takılan şey, Vive değnek denetleyicilerinin Cosmos Elite’e dahil edilmesidir. SteamVR Tracking sayesinde iyi takip etseler de, Vive değnekleri, izleme paneli ve tutma düğmesi kullanmaları nedeniyle son nesil VR denetleyicileri olarak kabul edilir. Daha yeni VR denetleyicileri parmak çubukları (izleme dörtgenleri yerine) etrafında birleşti ve tutma tetikleyicileri veya basınca duyarlı tutma kolları (tutma düğmeleri yerine  ); HTC’nin kendi Cosmos denetleyicilerinin bile parmak çubukları ve tutma tetikleyicileri vardır.
Cosmos Elite ilk çeyrekte satışa sunulacak ve 900 $ fiyatla satışa sunulacak. Cosmos Elite ön siparişleri önümüzdeki hafta 24 Şubat’ta başlayacak. Güncelleme: HTC, Cosmos Elite’in 18 Mart’ta başlayacağını duyurdu.

Vive Cosmos XR

Resim Kaynağı : HTC

 

Vive Cosmos XR, doğrudan artırılmış gerçekliği hedefleyen geliştirici odaklı bir kulaklık olarak piyasaya sürülecek. Geçişli artırılmış gerçeklik, kulaklığın içindeki dış dünyayı göstermek için kameraları kullanır ve daha sonra sanal görüntüleri gerçek dünyanın beslemesine yansıtır; kulaklıklı mikrofon seti de saf VR yapabilecektir.

Resim Kaynağı : HTC

Tüm Cosmos kulaklıklar doğrudan video görüntüsünü desteklese de, Cosmos XR, kulaklıklara kameralardan daha kaliteli ve daha geniş bir görüş alanı beslemesi sağlayan iki adet daha ön yüz kamerası ekleyen kendi özel ön plakasıyla donatılmıştır. HTC, temel Cosmos kulaklığın içine yerleştirildiğini söylüyor.

Haber Kaynağı : Roadtovr ,VRscout

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu