Hangi Telefonlar Sanal Gerçeklik Gözlüğüne Uyumlu?

Evet değerli ziyaretçilerimiz bu yazımızda ise kafaları çok fazla karıştıran,merak konusu “Hangi telefonlar sanal gerçeklik gözlüklerini destekliyor?” sorusu.
Bu sorunun cevabı aslında hem kolay biraz da karışık.Sanal gerçeklik gözlüğünün çalışma mantığı ile başlayalım.Sanal Gerçeklik gözlüğü daha önceki yazılarımızda da anlattığımız üzere 2 adet 40 mm mercekten oluşmaktadır.Tüm işi yapan aslında telefonunuzdur.Açtığınız uygulamada ya da video da ekran ikiye bölünür 2 mercek bu görüntüyü sizin gözünüze tek bir görüntü olarak aktarır.Telefonunuz gözlüğün içinde olduğu için doğal olarak sizin kafa hareketinize göre sağa sola doğru baktığınızda farklı bir görüntü verir.
Gelelim hangi telefonlara uyumlu.Öncelikle ekran genişli ile ilgili konuşacak olursak 4-6 inç ekranlara uyumludur.Yani 4 inç küçük veya 6 inç ten büyük ise maalesef telefonunuz olmaz.Bazen şu sıkıntılar da oluyor 4 inç ekranlı telefonlarda,gözlüğün içine taktığınız zaman,telefonun kasası mercekten gözüküyor.Bu da size kaliteli bir görüntü vermemiş oluyor.6 inç gelecek olursak,bu telefonlarda da kasası geniş olan telefonlar gözlüğe büyük geliyor ve takılmıyor.

En önemli bulunması gerek özellik ise Gyroscope.Eğer donanımsal olarak telefonunuz da bu özellik bulunmuyorsa telefonunuzu değiştirin gitsin.Çünkü gyroscope olmadan sanal gerçeklikle ilgili hiç birşeyi yapamazsınız.

Peki nedir bu Gyroscope?

Gyroscope sizin telefonunuzu çevirdiğinizde ekrandaki görüntünün aynı aynda çevirdiğiniz yöne dönmesini sağlayan bir hareket sensörü.Size komik gelebilir ama 2016 yılında çıkan telefonlarda bile bu özellik bazen bulunmuyor.O yüzden alırken özellikle bakın.Benim şuana kadar gördüğüm markalar arasında bu özellik bulunmayan Samsung j7,Sony xpreria,General Mobile ve diğer ismini duymadığınız markalarda ne yazık ki bulunmuyor.

Telefonunuz da bu özellik var mı yok mu diye merak ediyorsanız yapmanız gereken tek şey,ya Youtube‘tan bir 360 Vr Video açın deneyin,ya da telefonunuzun markası ve kodunu yazın özelliklerine internetten bakın.

360sanalgerceklikİlgili Makaleler

106 thoughts on “Hangi Telefonlar Sanal Gerçeklik Gözlüğüne Uyumlu?”

  1. Samsung J5 modelinle bildiğimiz kadarıyla uyumlu değildir.Siz yine de Uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Youtube’dan 360 VR videos yazıp,bir video seçiniz.Seçtiğiniz video’yu telefonunuzu sağa ve sola doğru hareket ettirdiğinizde video da hareket ediyorsa uyumludur.Eğer hareket etmiyorsa uyumsuzdur.Teşekkürler.

   1. a7 2016 uyumlumudur jiroskop yok ama uyumlu olduğunu söyleyenler var ne kadar doğru bilmiyorum
    ivme ölçer ile jiroskop farkllı işlevlerimi var bu sanal gerceklık gozlugunde ?

    1. Şöyle aslında her telefon uyumlu olur fakat jiroskop dediğimiz sensör,sağa sol,aşağı yukarı gibi hareketleri algılayan bir yön sensörü gibi birşeydir.Kısacası jiroskop yoksa telefonda videoyu veya oyunu açtığınızda sağa veya sola baksanız da hareket olmaz.Düz bir görüntü elde etmiş olursunuz.360 derece açı ile bakamazsınız.Ama jiroskop sayesinde nereye bakarsanız bakın farklı bir görüntü elde edersiniz.Tıpkı günlük hayatta etrafa baktığımız gibi.

  1. 360 derecelik bir video izlemek veya oyun oynamak istiyorsanız evet şart.Fakat sadece normal film ve 3D filmleri o özellik olmadan da izleyebilirsiniz.

  1. Telefonunuzda jiroskop özelliği bulunuyorsa ve ekran boyutu 4 ile 6 inc büyüklüğündeyse hemen hemen telefon ile çalışan tüm sanal gerçeklik gözlükleri uygundur.

 1. Balast s4 kullanıyorum. Dediğiniz gibi youtube’dan 360 video özelliğini kullanabiliyorum ancak vr gozluk aldigimda o gozluk icin ozel uygulamaları kullanabilecektir ? (Galaxy S4 İ9500)

 2. Merhaba admin galaxy c7 gear vr ile çalışırımı acaba sadece belli modeller ile çalışır yazıyo da ondan sordum sadece s6 s7 note 5 ile çalışıyomuş yani sonradan çıkan serilerle çalışmazmı

  1. Eğer jiroskop varsa ve telefonun ekran boyutu 4 ile 6 inc arasında ise çalışma olasılığı yüksek.Siz yine satın almadan önce sorun.

   1. Jiroskop varmı bilmiyorum ama ekran boyutu 5.7 sorabileceğim kimse yok ama samsung galaxy gear vr nin sadece belli modellerle çalışması çok saçma

  1. Uyumludur.Fakat ekran küçük olduğundan dolayı ve android sürümü eski olduğundan dolayı donma yaşayabilirsiniz.Teşekkürler

 3. Lutfen Samsung Galaxy Tab 3 uyumlu mudur bu boyutu k
  aldiran hic sanal gerceklik gozlugu yok mudur

 4. arkadaşlar epey sitesinden aratınız o size söylüyor mesala genaral möbilede var admin

 5. merhaba ben kısa süre önce lenovo k5 plus aldım telefon özellikleri full vr gözlük olarak shinecon aldım arızalı geldi geri gönderdim yeni bişey alıcam şuan aklımda farklı bişey var samsung s6 serisi ve üstü bi telefon alma şansım yok,şu an gear vr sm r322 veya sm r323 alsam gear ve oculus platformunu kullanmadan normal vr box gözlükler gibi vr deneyimi yaşayabilirmiyim kısacası gear vr ler farklı telefonlarda pasif mod diyelim çalışırmı?

  1. Oculus ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlükleri donanımsal olarak Samsung Gear Vr ve benzeri gözlüklerden farklıdır.O yüzden Oculus gibi keyif alamazsınız.Tavsiyemiz eğer telefon ile sanal gerçeklik deneyimi yaşamak istiyorsanız çok para vermeniz gerekmez.Orta yollu bir gözlük size bu deneyimi yaşatabilir.En başta da belirttiğimiz gibi gerçek bir sanal gerçeklik deneyimi HTC Vive,Oculus vb. gibi cihazlar ile yaşayabilirsiniz.

  1. Lütfen sony Xpreria modelinin donanımsal özelliklerine bakınız.Eğer gyroscope varsa satın alabilirsiniz.

 6. Sey ben sanal gerçeklik almak istiyorum
  Benim telefonum samsung galaxsy e7 uyumlu Mu acil

  1. Merhaba atay kardeş sen bi sonuca varabildinmi A7 2017 gear vr gözlük kullanabiliyormuyuz

 7. Benimde a7 2016 onda hindi yok ama gözlüğe takip sağa sola döndürmesekte onun içinde gibi oluruz demi yani sağa sola döndürmek başka bir şey olmaz demi dondurmesekte içinde gibi oluruz

 8. Merhaba vestel Venüs 5570 ile hangi sanal gözlük ile tam iyi bir verim ala bilirim ve Samsung sanal gerçeklik gözlüğü gibi verim ala bilirim teşekkür ederim şimdiden

 9. Samsung geri kadar hangi gözlük sen verim alabilirim ve Hangi gözlüğü önerirsiniz bana

  1. LG’nin gözlüğü bulunmakta.Diğer basit ürünlerin gözlükleri size istediğiniz performansı vermez.Daha çok büyük markların gözlüklerine bakın.Bilgisayar ile çalışan istiyorsanız HTC Vive veya Oculus Rift’tir

 10. Vestel Venüs 5570 ile Samsung gear kadar en azından ona yakın bir sanal gerçeklik alabilirmiyim mesaj bobo z4 ile bana bir cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 11. Samsung gear vr tüm telefonlarda çalışıyor boşuna dandik ü gözlüklerden almayın ben vestel Venüs 5570 ile denedim müthiş Güzel oluyor Samsung gear vr ile

 12. Selam arkadaşlar benim merak ettiğim ve kesin bi cvp alamadığım bi sorum olacak A7 2017 telefonla gear vr göZlük kullanabiliyormuyuz Bi cvp lütfen ???
  Bide ben samsung müşteri hizmetleriyle görüştüm kullanamadığımı söylediler net bi cvp alamıyorum

Bir Cevap Yazın

Ayrıca Kontrol et

Close
Close