Google VR’dan;Project Tango

Sanal gerçeklik pazarı git gide kızışmaya devam ediyor.Oculus,Playstation ve HTC pazarda yerini almış durumda.Fakat en büyüklerden Google henüz kartlarını açmadı.

Sanal gerçeklik pazarını bugünlere yayan şirketlerden birisi şüphesiz Oculus.Facebook bünyesine girdikten sonra faaliyetleri daha da artan Oculus hızla yükselmeye devam ediyor.Diğer yandan HTC-Valve ikilisi çalışmalar yaparken,Playstation VR‘ın da devreye girmesiyle Oculus’un tek olmadığını gösterdi.

Yeni teknolojilere hemen adapte olan Google ise sanal gerçeklik konusunda ağır ve sağlam adımlar atıyor.CardBoard uygulamasıyla binlerce kullanıcıya ulaşan Google,çok daha profesyonel bir VR kaskı hazırlıklarında.Rakiplerini geride bırakacak yeni bir ürün.

En önemli kozu Google’ın Project Tango olacak.Hatırlayanlar bilecektir ki Project tango tablet veya akıllı telefonlarda denenen bir teknoloji.Özel kameralar yazılımlar sayesinde ortamın 3 boyutlu haritasını çıkartabilen teknoloji gerçek dünyayı çok hızlı bir şekilde sanal ortama aktarabiliyor.

506003564

Akıllara hemen şu geliyor.Kullanıcılar bu proje ile kendi sanal dünyalarını oluşturabilecekler.

Project Tango ile birlikte hem VR içeriklerin üretimi kolaylaştırılabilecek, hem de sanal gerçeklik deneyimi kullanıcılara daha iyi yansıtılabilecek. 2016 yılı bitmeden Google’ın da kendi VR gözlüğü ile rekabete dahil olması bekleniyor. Belki Mayıs ayında düzenlenecek I/O 2016 etkinliğinde bu konuyla ilgili bazı gelişmeleri görebiliriz.

KAYNAK

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close