Google Cardboard

Daha önceden karton veya plastikten 3D gözlükler varken bu yıl karışımıza Karton parçası gösterildi. Karton parçası deyip geçmemek gerek. Peki bu kartondan gözlük ne işe yarıyor ?Google Cardboard dediğimiz   bu gözlük,kartona monte edilmiş iki adat lensten oluşmaktadır.Cardboard kullanıcılara Adroid ve IOS  akıllı telefon yardımıyla Oculus Rift  benzeri ucuz sanal gerçeklik yolu sunuyor.Bu karton gözlük ortaya çıktıktan sonra Google Cardboard uygulamasını çıkardı.Cardboard’ta özel lensler kullanılarak çeşitli Google hizmetlerinden yararlanılıyor.

‘ın belirttiğine göre sanal gerçeklik son birkaç yıl içinde heyecan verici bir ilerle kaydetti, ancak pahalı donanımlar gerekiyor. Bu duruma farklı açıdan yaklaşan bir grup Google çalışanı oturmuş ve akıllı telefon yardımıyla yapılabilecek sanal gerçeklik çözümü üretmiş. Ortaya ise Cardboard çıkmış. Cardboard için mevcut durumda kullanıcıların emeği oldukça önemli. İşin içinde asıl kilit noktası lensler ki, 40 mm odak mesafeli özel lensler gerekli. Bunun dışında kauçuk bant ve mıktanıs lazım, çünkü geçici olarak donanım butonu görevini üstleniyorlar. Cihaz başlıkla temas eder etmez uygulamanın açılması için NFC listede yer alıyor.

Peki neler yapılabiliyor? Kullanıcılar sergilerde kültürel eserleri inceleyebiliyor, Youtube videolarını izleyebiliyor, tarihi bir yerde tur rehberiyle dolaşabiliyor, Google Earth‘ü kullanabiliyor, Paris sokaklarında dolaşabiliyor, tabii ki Photo Sphere desteği olmazsa olmazlardan. Cardboard projesinde daha %20’lik oran var. Çünkü görevli kişiler farklı işlerle de meşgul olabiliyor. Cardboard’un ilk versiyonunda ise Google Paris’te çalışan David Coz ve Damien Henry’nin imzası var. Cardboard uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Close