AR/VRSanal GerçeklikSanal Gerçeklik HaberVr Haber

Fortum Nükleer Santrali Kontrol Odası Eğitimi İçin VR Kullanıyor

Sanal gerçeklik kullanım alanları gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor.

Sanal gerçeklik ilk zamanlarda eğlence amaçlı yapılmaya başlasa da,günümüzde kullanım alanları genişlemeye başladı.Askeri,tıp,eğlence,eğitim,turizm,alışveriş ve reklam gibi bir çok alanda kullanılmaya başlandı.

En son edindiğimiz haber olarak, Fortum Nükleer Santrali Kontrol Odası Eğitimi İçin VR Kullanıyor.Fortum Nükleer santrali operatörleri, maliyeti düşürmek için , VR ( virtual reality ) kullanmaya başladı.

Kısa süre önce, Walmart çalışanları VR eğitimlerini , bu ayın başlarında gerçekleşen korkunç El Paso çekimleri sırasında hayatta kalmalarına yardımcı olduğu için not değerlendirmesi oldu .

Tehlikeli durumlar için eğitim söz konusu olduğunda, VR gerçek dünyadaki sonuçlardan korkmadan öğrenmenizi ve başarısız olmanızı sağlar. Bu yüzden Fortum , İskandinav büyük nükleer enerji üretim şirketlerinden biri, kontrol odası içinde geliştirebilir karmaşık durumlarda çeşitli nasıl işleneceğini de çalışanları eğitmek için bir yol olarak onun Lovissa üretim yerinde VR teknolojisi kullanılarak başladı.

Fortum’un Loviisa üretim tesisi / Image Credit: Fortum

VR eğitim programı, santral çalışanlarına senaryolara, izleme ekranları gibi günlük iş rutinlerinden daha karmaşık işlemlere kadar kapsamlı eğitim vermek için bir Varjo VR-1 kulaklık kullanıyor.

Program Kurşun Joakim Bergroth, Fortum programı açar nükleer enerji sektöründe deneyimi 10 yıl insan faktörü mühendisliği konusunda uzman, anlattı TechHQ güvenlik tehlikesi taşıyan ortamları ve süreç endüstrilerinde”, insan hataları ciddi kazalar ve üretime yol açabilir kayıplar.”

Bir VR kulaklığı seçmeye gelince, Bergroth, Varjo VR-1’in başka bir kullanıma hazır VR kulaklığıyla asla elde edemediği bir deneyim sunabileceğini, “Aslında kılavuzları okuyabiliyordum” dedi. ve VR simülasyonu sırasında en küçük rakamları kontrol odası ekranından ayırın. ”

Bu detay seviyesi, Varjo’nun, kullanıcının gözlerini izleyerek ve çevresel görüşlerinde her şeyin görsel kalitesini düşürerek renderleme iş yükünü azaltan bir teknik olan fiveated render kullanımı sayesinde mümkün olmaktadır. Açıkçası, nükleer santrallere gelince, iş hassasiyeti kritik öneme sahip; bu nedenle eğitimin tam olması gerekir.

HTC Vive Pro ve Varjo VR-1 / Image Credit Kulaklık Kulaklık karşılaştırması: Varjo

VR eğitiminin büyük bir faydası, şirket için maliyet etkin olmasıdır. VR’de egzersiz yapmak fiziksel odada egzersiz yapmaktan daha ucuzdur çünkü egzersiz sırasında daha fazla çalışanı daha hızlı alabilirsiniz. Bergroth, “Fiziksel simülatörler genellikle tamamen rezerve edilir, bu da ek testler veya değerlendirmeler için fazla zaman bırakmaz” dedi. Veriler, çalışanların VR eğitimi ile daha kısa sürede daha fazla bilgi sahibi olduklarını göstermektedir; bu da takip tartışmaları ve gelişmiş eğitim için fırsatlar sunmaktadır.

Fortum’un VR eğitim odası, çalışanların yüzde 90’ının eğitimi tamamladığı Finlandiya’nın Loviisa kentinde bulunmaktadır. VR eğitimi yakında diğer çalışanlar için diğer kontrol odasında yapılacaktır.

Öne Çıkan Resim Kredisi: Sky UK Ltd ©, HBO

Yazı Kaynağı : vrscout.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı