Sanal GerçeklikSanal Gerçeklik GözlükleriSanal Gerçeklik HaberVR Başlık incelemeleriVr Haber

Bilgisayar uyumlu en iyi sanal gerçeklik gözlükleri

Bilgisayarınız ile uyumlu olabilecek en iyi sanal gerçeklik gözlükleri

Bilgisayar uyumlu en iyi sanal gerçeklik gözlükleri

Sanal gerçeklik piyasaya ilk çıktığı zamanlar herkesin çok dikkatini çekmişti.İlk çıktığı zamanlarda  sanal gerçeklik gözlüğü almak belki hayal gibi gelebiliyordu.Fakat son zamanlarda piyasaya çok hızlı bir şekilde yayılmasıyla beraber sanal gerçeklik gözlüklerinin fiyatları düşmeye başladı.

Peki hangi sanal gerçekliği gözlüğü nerede nasıl kullanılır ve ne kadardır?

Eğer telefon ile kullanabileceğiniz bir sanal gerçeklik gözlüğü almak istiyorsanız ,piyasada çok fazla sanal gerçeklik gözlüğü modeli bulunmaktadır.En basitinden en iyisine kadar bir çok sanal gerçeklik gözlüğü vardır.Örneğin en ucuz sanal gerçeklik gözlüğü Google ın piyasaya sürdüğü ve yapılışını dahi kendi başına yapabileceğiniz Google CardBoard’tır. Kartondan yapılan bu gözlüğün bir daha iyisi de mevcuttur.Fakat daha iyi bir sanal gerçeklik gözlüğü almak istiyorsanız Samsung Gear VR veya LG nin sanal gerçeklik gözlüklerini tercih edebilirsiniz.Peki bilgisayar üzerinden kullanabileceğiniz sanal gerçeklik gözlükleri ne kadar ne gibi özellikler istemektedir?

Son yıllarda ve özellikle 2019 yılında VR (sanal gerçeklik) teknolojisi alanında hızlı ve önemli gelişmeler bulunmaktadır. VR gözlükler kalitesi artıkça fiyatı da , bilgisayar özellikleri de artmaktadır.Aşağıdaki listemizde size bugüne kadar piyasaya çıkmış bilgisayar üzerinden veya playstation üzerinde kullanabileceğiniz sanal gerçeklik gözlüğü modelleri ve fiyatlarını bulacaksınız.

OCULUS RİFT SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ

Oculus firması sanal gerçeklik teknolojisinin öncü şirketlerinden biridir. Oculus Rift tarafından geliştirilen gözlükler üst düzey bir sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Her göz için 1080 X 1920 Full HD çözünürlük desteği sunan Oculus Rift VR, gözlüklere bağlı olarak bulunan 3D ses sistemiyle beraber de geliyor. Eğer Oculus bir sanal gerçeklik gözlüğü almak istiyorsanız aşağıdaki sistem özellikleri bilgisayarınızda olması gerekmektedir.

Bilgisayar uyumlu VR başlıklar

İstenilen Bilgisayar özellikleri Min.
  • İşlemci: Intel i5-4590 serisi ve üstü bir seri
  • Ekran Kartı: Nvidia GTX 970 ve üstü bir seri. AMD 290 ve üstü bir seri
  • Ram: 8 GB Ram
  • Girişler: HDMI 1.3 çıkışı ve bağlantılar için 2 USB girişi
  • Fiyatı: 2.000 – 5.000 TL

HTC Vive Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Sanal gerçeklik gözlükleri arasında belki de en iyilerinden biri olan HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğü. Akıllı telefon devi HTC ve Steam ortaklığı ile geliştirilen gözlük piyasadaki en iyi VR gözlük olarak da anılmakta.

Genel olarak her bir göz için 1080 X 1200 gibi bir çözünürlük değeri sunan HTC Vive, ayrıca 90 Hz yenileme hızı ile oldukça akıcı bir görüntü imkanı sunabilmekte. Gözlüklerin öne çıkan yanı ise aslında çözünürlük değeri değil. Zira HTC Vive sadece bir VR gözlük olarak gelmemekte.

Bilgisayar uyumlu sanal gerçeklik gözlüğü

İstenilen Bilgisayar özellikleri Min.
  • İşlemci: Intel i5-4590 serisi ve üstü bir seri
  • Ekran Kartı: Nvidia GTX 970 ve üstü bir seri. AMD R9 290 ve üstü bir seri
  • Ram: En Az 4, İstenen 8 GB Ram
  • Girişler: HDMI 1.4 çıkışı ve bağlantılar için 2 USB girişi
  • Fiyatı: 3.000 – 8.000 TL arasıMİCROSOFT HOLOLENS

Microsoft tarafından geliştirilen bu gözlük sanal gerçekliğin farklı bir tarafını yansıtıyor.Artırılmış sanal gerçeklik olarak geçen Microsoft Hololens sizlere farklı bir deneyim yaşattırıyor.

Buna ek olarak Microsoft Hololensin diğer bir ayrıcalığı ise aslında bu gözlüğün hiçbir bağlantıya ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Yani bilgisayar ya da akıllı telefon olmadan da Microsoft Hololens kullanımını gerçekleştirebiliyorsunuz. Fakat bazı uygulamalar veya oyunlar için bilgisayar bağlantısı yapmanızın şart olduğunu da unutmayalım.

Fiyat : 3000-9000 TL arası

Microsoft Hololens VR

PLAYSTATİON VR

Tamamen oyun odaklı olan Playstation VR sadece Playstation bağlantılı olarak çalışabiliyor.. Gözlüklerin en büyük ayrıcalığı Full HD görüntü desteğinin yanı sıra 120 Hz yenileme hızı olması.

Fiyat : 2400-3500 arası

Playstation VR

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı