AR/VRSanal GerçeklikSanal Gerçeklik HaberVr Haber

Askeri Eğitimlerde Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik

Askeri Eğitimlerde sanal gerçeklik uygulamaları kullanılmaya başlanıyor.

Askeri Eğitimlerde Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik

2017 yılında Kocaeli’nde düzenlenen Bilişim Fuarında, askeri alanda kullanılan yeni teknoloji olan sanal gerçeklik misafirler ile buluştu.Artık Askeri alanda kullanılmaya başlanılan arttırılmış ve sanal gerçeklik teknolojisi ile askerler gerçekçi eğitimler alabilecek.

KONRUL COMTRA (COMBAT TRAİNİNG SİSTEM)

COMTRA yani Combat Training Sistemi; askeri veya güvenlik güçlerinin eğitimlerine katkıda bulunan ve farklılaştıran, sanal gerçeklik tabanlı muharebe eğitim simülasyon sistemidir. Comtra; güvenlik güçlerinin eğitilmesini amaçlarken bunun için sanal gerçeklik tabanlı simülasyon sistemini kullanıyor. Comtra sisteminde kullanıcılar fiziksel olarak kendilerini sabitleyici hiçbir cihaza bağlı olmadan, simülasyon alanının içinde özgürce hareket edebiliyor. Comtra simülasyon sisteminin çalışma mantığına baktığımız zaman; vücut hareketlerini herhangi bir sapma olmadan algılıyor ve bu özelliği ile kullanıcıların göz ve vücut kombinasyonlarını sağlamalarını ve bu sayede denge kaybı olmadan gerçek hayattaki hareketlerini yapabilmelerine olanak veriyor.Ayrıca Comtra ile isteğe bağlı oluşturulabilecek senaryolar doğrultusunda hazırlanan simülasyon içerikleri ile eğitim alan kişi bir çok farklı sanal ortamdan yararlanabiliyor.Bu farklı senaryolar karşılığında ise farklı öğrenimler kazanabiliyor. Örnek olarak açık arazi simülasyonunda eğitim alan bir asker aynı simülasyon alanında farklı bir içerikle rehine kurtarma operasyonu yapabiliyor.

KONRUL COMTRA SİMÜLASYON SİSTEMİNİN APARTLARI

Sistemde 3D bire bir tarama ile oluşturulan ortamı kullanıcının alanların içinde gezebilmesi için tüm vücut hareketlerini gerçek zamanlı olarak algılayarak sanal ortamdaki tüm hareketlerinin yönünü belirleyen özel işaretleyiciler ile 2500 m2 ye kadar rahatça hareket etmeleri sağlanıyor. Yine kullanıcıların birbirleri arasında ve istenildiğinde operatör ve gözlemciyle de iletişim kurabileceği 3 boyutlu ses özelliğine sahip kablosuz kulaklık-mikrofon seti bulunuyor. 

Ağırlığı, dengesi ve tepme etkisi orijinaline yakın olan silahlar ile simülasyon eğitimi yapılıyor. Simülasyonda vurulan kullanıcının, yeleğin belirli bölgelerinde bulunan sensörler sayesinde, vurulduğu en yakın yeri anlamasını sağlayan kıyafet kullanılıyor. Sistemde kullanıcının ana bilgisayarla ve diğer cihazlarla bağlantı kurmasını sağlayan, yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarın bulunduğu sanal çatışma işlem ünitesi de mevcut.

Askeri Eğitimlerde Arttırılmış ve Sanal Gerçeklik,askeri sanal gerçeklik,vr askeri uygulamalar,vr war,virtual reality soldier,KONRUL COMTRA SİMÜLASYON

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı